20 January 2022

Mars Colony Hackathon

Aktualizacja 11.02.2022:

Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia do udziału w Mars Colony Hackathon. Otrzymaliśmy ponad sto aplikacji i wybór był naprawdę trudny, bo Wasze osiągnięcia są niesamowite! Wszyscy, którzy wezmą udział w warsztatach 4-6 marca 2022 albo znaleźli się na liście rezerwowej mają już te informacje w swoich skrzynkach e-mailowych.

Zapraszamy do śledzenia naszych stron i profili na mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o nowych projektach i wydarzeniach.

—-

Zapraszamy na Mars Colony Hackathon!

Ambasada Stanów Zjednoczonych, Europejska Fundacja Kosmiczna we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Venture Café zapraszają serdecznie do udziału w kolejnej edycji Mars Colony Hackathon, w czasie której 25 studentów wraz z mentorami będzie pracowało nad stworzeniem marsjańskiej kolonii a wyniki swojej pracy przedstawią ostatniego dnia warsztatów w formie prezentacji.

Tym razem warsztaty odbędą się 4–6 marca 2022 w Warszawie w przepięknych przestrzeniach Cambridge Innovation Center.

 

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Zgłoś się do nas koniecznie jeśli jesteś studentem 3-5 roku:

  • prawa, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, potrafisz rozwiązywać kazusy prawne, tworzyć nowe regulacje prawne i znajdywać odpowiedzi na trudne pytania (np. w kwestii prawa kosmicznego);
  • geologii lub geografii, śledzisz informacje i dane udostępniane przez misje prowadzone na powierzchni Marsa i innych ciał niebieskich oraz czytasz swobodnie po angielsku;
  • architektury, designu lub grafiki, wiesz jak korzystać z programów graficznych (dowolnego programu 3D, podstawowego pakietu Adobe Photoshop, Illustrator lub innych programów do obróbki grafiki wektorowej, rastrowej), ale też potrafisz szkicować, tworzyć wizualizacje i masz zdolności manualne;
  • nauk humanistycznych lub ekonomicznych, specjalizacji związanych z biznesem, kreatywnością, innowacjami i nowymi technologiami, a do tego ciekawi Cię świat, lubisz się zastanawiać i kwestionować status quo; wierzysz, że przyszłość definiuje się już dziś.

 

Czym zajmiemy się w czasie warsztatów?

W trakcie Mars Colony Hackathon będziemy pracować z mentorami w pięciu grupach tematycznych (prawo, architektura, design, geologia/lokalizacja kolonii, kultura) a następnie interdyscyplinarnych zespołach, tworząc wspólnie marsjańskie miasto-państwo. Damy się ponieść wyobraźni, pamiętając jednak o tym, że projektowanie dla środowisk ekstremalnych wiąże się nie tylko ze znajomością warunków otoczenia i wyborem właściwego miejsca, ale przede wszystkim ze zrozumieniem człowieka i jego potrzeb, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym. Tworząc nowe marsjańskie        miasto-państwo nie możemy zapomnieć również o regulacjach prawnych, kwestiach związanych z ekonomią i biznesem, czy też kulturą, sztuką i projektowaniem przedmiotów użytkowych.

Trzydniowe warsztaty zakończymy prezentacjami projektów- koncepcji marsjańskiego miasta-państwa przygotowanymi przez każdą z pięciu interdyscyplinarnych grup. Prezentowane projekty- koncepcje będą uwzględniały każdy z elementów kolonizacji Marsa, które uczestnicy opracowywali w poszczególnych grupach tematycznych.

Warsztaty będą prowadzone w języku polskim, jednak przy korzystaniu z materiałów źródłowych i poszukiwaniu pomysłów przyda się język angielski.

 

Poznaj naszych ekspertów-mentorów:

Dr hab. Katarzyna Malinowska – profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem, ubezpieczeń i prawa kosmicznego. Autorka co najmniej kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Obecnie prowadzi badania nad zarządzaniem ryzykiem i ubezpieczeniami przedsięwzięć w zakresie serwisowania na orbicie. Częsta prelegentka na polskich i międzynarodowych konferencjach. Dyrektorka Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierowniczka studiów podyplomowych “Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”.

 

Leszek Orzechowski – twórca oraz dyrektor polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres. Architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury m.in. w 2015 roku finalista konkursu NASA 3D-Printed Habitat Challenge; w 2017 zwycięska koncepcja na stację na Phobosie w konkursie AIAA, w 2018 drugie miejsce w konkursie Marsception, w 2019 drugie miejsce w Mars Colony Design za koncepcje kolonii Twardowsky.

 

Dr Anna Łosiak – pracownik naukowy Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, geolożka planetarna, specjalizująca się w badaniach powierzchni Marsa i kraterów uderzeniowych na Ziemi. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Koordynatorka składu sędziowskiego ERC Science oraz projektantka MarsYardu – toru, na którym odbywają się zawody łazików biorących udział w European Rover Challenge. Mówi o sobie “okropny geek”.

 

Filip Dębowski – twórca podcastu i społeczności Dobry Przodek. Wspiera osoby i organizacje w generowaniu pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. Szkoli, doradza, edukuje, inspiruje i non-stop uczy się w tematach takich jak zrównoważenie, nowa ekologia, zdrowa relacja człowiek-technologie oraz dobrostan mentalny (bo zmiana zaczyna się od myśli i emocji!). Współtwórca “VUCA nocą” – serii audycji dla wszystkich poszukujących inspiracji w świecie permanentnej zmiany.

Posiada 10-letnie doświadczenie w pracy z otwartymi innowacjami, trendami, technologiami i startupami, które zdobywał m.in. w hub:raum (Deustche Telekom), Cambridge Innovation Center, Fundacji Venture Cafe Warsaw. Prelegent, mentor i trener na ponad 70 wydarzeniach w kilkunastu krajach. Ex-wykładowca Akademii WSB w Krakowie.

Ciekawy ludzi i świata obserwator rzeczywistości. Geek-technorealista. Hobbystycznie zajmuję się górskim trekkingiem, eksploracją, szachami, psychologią i impro (komediowa improwizacja).

 

Dr Joanna Jurga ‒ projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

 

Przyjmowanie zgłoszeń

Jeśli chcesz wziąć udział w Mars Colony Hackathon wypełnij:
Formularz zgłoszeniowy online

Zapoznaj się również z Regulaminem i Klauzulą informacyjną RODO.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 lutego 2022 roku. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy serdecznie!

 

The project is supported by the U.S. Embassy in Poland – Projekt realizowany przy wsparciu Ambasady USA w Polsce.

 

Share the news!

Facebook
Twitter
LinkedIn